Mieszkanie dla Tłustogona
Ponieważ od początku moja hodowla miała liczyć kilka osobników tego gatunku postawiłam na docelowe, wygodne pomieszczenie dla tłuściochów.
Klatka w typowym rozumieniu odpada z kilku powodów. Tłustogony są zwierzętami ciepłolubnymi, przeciągi są bardzo niewskazane i mogą powodować choroby. Tłustki uwielbiają kopać, im więcej ściółki tym lepiej. Nie są dobrymi wspinaczami i próby wejścia po kratach do góry mogą skończyć się dla nich upadkiem z wysokości i kontuzją
Idealnym rozwiązaniem wydaje się być terrarium szklane, akwarium lub klatka typu zabudowanego. Akwarium niestety przy dużych wymiarach dna ma tez dużą wysokość co wpływa negatywnie na wentylację i dostawę świeżego powietrza.
Myślę, że minimalne wymiary dna mieszkania dla jednego tłustogona to, podobnie jak dla chomika, 80x40cm.
Myślę, że minimalne wymiary dna mieszkania dla jednego tłustogona to, podobnie jak dla chomika, 80x40cm.
Z uwagi na to, że rozpoczecie hodowli przypadło na moment życia na przysłowiowych walizkach wybrałam najlżejsze rozwiązanie: zabudowaną klatkę firmy Ferplast - model Maxi Duna Multy.
Wymiary klatki: 99 x 51,5 x 36 cm (wysokość)
Zdjęcie klatki:
Koszt takiej klatki to ok 300zł (w tym przesyłka)
Wyposażenie terrarium:
1. Podłoże
Jako podłoże mogą służyć nam trociny. Dużo trocin... Oczywiście najlepiej jak nie będą to trociny z drzew iglastych (chyba 95% trocin dostępnych na rynku polskim) ale z uwagi na cenę i dostępność podłoży z drzew liściastych trociny świerkowe będą najlepszym rozwiązaniem na początek.
Uwaga: Trociny z drzew iglastych mogą uczulać! Zwierzęta i ludzi.
Do wyłożenia dna klatki zużyłam 15l trocin "Jaśkowe Wióry" z dodatkiem trocin topolowych Zoomed Aspen Snake Bedding (4,4l). Zastanawiam sie nad dodaniem podłoża, żeby tłustki miały w czym kopać.
Tłustogony afrykańskie ucieszą się z garstki siana, w którym się zakopują.
2. Piasek...
Niezbędnym wyposazeniem pomieszczenia dla Tłustogonów jest pojemnik z piaskiem.
Ja zastosowałam pojemnik plastikowy wypełniony piaskiem kąpielowym dla szynszyli Pucek. Tłustogony uwielbiają kapać się w piasku. Jest on niezbędny do utrzymania dobrej kondycji oraz higieny osobistej.
3. Poidełka
Wszystkie moje tłustki piją wodę z poidełek kulkowych. Zawsze stosuję 2 poidełka, na wypadek awarii jdnego z nich. Nie musi być dużej pojemności, ważne żeby często zmieniać wodę.
4. Miseczka na pokarm
Powinna być ceramiczna. Wszystko co plastikowe zostanie przerobione na wiórki ;)
5. Kołowrotek
Tłustogony chętnie korzystają z kołowrotka. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo należy dac im kołowrotek bez szczebelków. Miedzy szczebelkami może utkwić łapka, ogon i zabawa może skończyć sie nawet złamaniem łapki :(
Polecam zabudowane kołowrotki firmy Trixie. Minimalna średnica koowrotka dla tłustogona to 20cm. Ja stosuję kołowrotek 28cm i tłustogony daja sobie radę, nawet 3 naraz :). Niedługo dokupię im mniejszy kołowrotek z tego modelu, ma on 20cm średnicy. Przy trzech tłustogonach (na razie) jeden kołowrotek to stanowczo za mało...
6. Domek
Nie jest konieczny. Tłustogony śpią wszędzie i w kazdy sposób. Ważne, jeśli nie mają domku, żeby miały gdzie się zakopać na czas drzemki.O tak:
badziew
OdpowiedzUsuń