czwartek, 21 marca 2013

Mieszkanie dla Tłustogona

Mieszkanie dla Tłustogona


Ponieważ od początku moja hodowla miała liczyć kilka osobników tego gatunku postawiłam na docelowe, wygodne pomieszczenie dla tłuściochów.

Klatka w typowym rozumieniu odpada z kilku powodów. Tłustogony są zwierzętami ciepłolubnymi, przeciągi są bardzo niewskazane i mogą powodować choroby. Tłustki uwielbiają kopać, im więcej ściółki tym lepiej. Nie są dobrymi wspinaczami i próby wejścia po kratach do góry mogą skończyć się dla nich upadkiem z wysokości i kontuzją

Idealnym rozwiązaniem wydaje się być terrarium szklane, akwarium lub klatka typu zabudowanego. Akwarium niestety przy dużych wymiarach dna ma tez dużą wysokość co wpływa negatywnie na wentylację i dostawę świeżego powietrza.

Myślę, że minimalne wymiary dna mieszkania dla jednego tłustogona to, podobnie jak dla chomika, 80x40cm.

Z uwagi na to, że rozpoczecie hodowli przypadło na moment życia na przysłowiowych walizkach wybrałam najlżejsze rozwiązanie: zabudowaną klatkę firmy Ferplast - model Maxi Duna Multy.

Wymiary klatki: 99 x 51,5 x 36 cm (wysokość)

Zdjęcie klatki:


Koszt takiej klatki to ok 300zł (w tym przesyłka)

Wyposażenie terrarium:

1.  Podłoże

Jako podłoże mogą służyć nam trociny. Dużo trocin... Oczywiście najlepiej jak nie będą to trociny z drzew iglastych (chyba 95% trocin dostępnych na rynku polskim) ale z uwagi na cenę i dostępność podłoży z drzew liściastych trociny świerkowe będą najlepszym rozwiązaniem na początek.

Uwaga: Trociny z drzew iglastych mogą uczulać! Zwierzęta i ludzi.

Do wyłożenia dna klatki zużyłam 15l trocin "Jaśkowe Wióry" z dodatkiem trocin topolowych Zoomed Aspen Snake Bedding (4,4l). Zastanawiam sie nad dodaniem podłoża, żeby tłustki miały w czym kopać.



Tłustogony afrykańskie ucieszą się z garstki siana, w którym się zakopują.

2. Piasek...

Niezbędnym wyposazeniem pomieszczenia dla Tłustogonów jest pojemnik z piaskiem.

Ja zastosowałam pojemnik plastikowy wypełniony piaskiem kąpielowym dla szynszyli Pucek. Tłustogony uwielbiają kapać się w piasku. Jest on niezbędny do utrzymania dobrej kondycji oraz higieny osobistej.

3. Poidełka

Wszystkie moje tłustki piją wodę z poidełek kulkowych. Zawsze stosuję 2 poidełka, na wypadek awarii jdnego z nich. Nie musi być dużej pojemności, ważne żeby często zmieniać wodę.

4. Miseczka na pokarm

Powinna być ceramiczna. Wszystko co plastikowe zostanie przerobione na wiórki ;)

5. Kołowrotek
Tłustogony chętnie korzystają z kołowrotka. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo należy dac im kołowrotek bez szczebelków. Miedzy szczebelkami może utkwić łapka, ogon i zabawa może skończyć sie nawet złamaniem łapki :(

Polecam zabudowane kołowrotki firmy Trixie. Minimalna średnica koowrotka dla tłustogona to 20cm. Ja stosuję kołowrotek 28cm i tłustogony daja sobie radę, nawet 3 naraz :). Niedługo dokupię im mniejszy kołowrotek z tego modelu, ma on 20cm średnicy. Przy trzech tłustogonach (na razie) jeden kołowrotek to stanowczo za mało...

6. Domek

Nie jest konieczny. Tłustogony śpią wszędzie i w kazdy sposób. Ważne, jeśli nie mają domku, żeby miały gdzie się zakopać na czas drzemki.O tak:


1 komentarz: